Muster-kokonaisuuden toiminnan testaaminen

1. Selvitetään Muster-palvelun asennuksen tila

  • Muster-palvelu löytyy Windowsin ”palvelut”-työkalusta.
    • Kirjoitetaan Windowsin hakuun ”services.msc”.
    • Etsitään listalta ”Muster” ja klikataan se aktiiviseksi.
    • Palvelun tilan tulisi olla ”käynnissä”. Jos ei ole, klikataan ”käynnistä”.
      • Jos palvelu käynnistyy, siirrytään kohtaan 2.
  • Jos palvelua ei löydy listalta tai se ei käynnisty:
    • Tarkistetaan ohjauspaneelin kautta onko Muster-niminen ohjelma asennettuna. Jos on, poistetaan asennus.
    • Asennetaan Muster. Asennustiedosto on saatavilla Muster-tuesta, tai tarvittaessa asentajan Muster-käyttäjätunnukselle voidaan antaa asentaja-käyttöoikeudet, jolla tiedoston saa haettua.
    • HUOM: Älä käytä vanhaa asennustiedostoa, vaikka sellainen sattuisi olemaan tallessa. Huomioitavaa on myös, että asennustiedosto on asemakohtainen.
    • Asennusohje

2. Tulosteiden testaaminen

  • Tietokonekohtaiset testitulosteet voidaan lähettää Muster-tukipalvelun kautta, tai asentaja-käyttäjätunnuksella.
    • Tulosteiden lähetys tehdään Musterin hallinta -> asennukset-sivulta kunkin tietokoneen alta avautuvan laitelistan kautta. Lähetetään testituloste ja seurataan Windowsin tulostusjonosta, että Musterin lähettämä tulostustyö saapuu perille sekä tulostuu paperille oikeasta lokerosta.
    • Windows-tulostusjonojen asetukset on hyvä laittaa muistiin ennen Windows-käyttöjärjestelmäpäivityksen tekemistä, jotta ne voidaan tarvittaessa palauttaa ennalleen.
  • Asennusohje
  • Tarvittaessa tukipalvelu auttaa tulostinasennuksissa laskutettavana työnä. Asennustyö voidaan aloittaa, kun verkko- ja USB-tulostimet ovat näkyvissä Windowsin laitteet- ja tulostimet -listalla siten, että Windows-testitulosteet toimivat. Verkkotulostimille tulee olla asetettuna kiinteä IP-osoite, joka ei kuulu yleisesti laitteille jaettavaan osoitealueeseen (DHCP).

3. Maksupäätteen testaaminen

  • Maksupäätteen toiminnan voi testata tekemällä testimaksun Musterin vastaanottonäkymän kautta. Maksua ei tarvitse suorittaa loppuun, vaan riittää että oikea summa ilmestyy maksupäätteen näytölle.
  • Asennusohje